Wymiary szafek kuchennych — Klucz do funkcjonalnej kuchni

16482

Witajcie Kochani miłośnicy kuchennych aranżacji!

Kuchnia to serce każdego domu — miejsce, gdzie przygotowujemy smaczne posiłki i spędzamy czas z bliskimi. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń kuchenna jest kluczowa dla komfortu i funkcjonalności tego ważnego pomieszczenia. Dzisiaj skupimy się na dwóch istotnych aspektach: wysokości i szerokości szafek kuchennych.

Wysokość szafek kuchennych — Osiągnij ergonomiczną wygodę

Nie ma jednego rozmiaru pasującego do wszystkich. Wysokość szafek kuchennych powinna być odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy czas na staniu i krzątaniu się, dlatego kluczowa jest ergonomia.

  • Standardowa wysokość szafek: Przyjęło się, że szafki dolne powinny mieć wysokość około 85 cm. Dla większości osób jest to najbardziej komfortowa wysokość. Zapewnia wygodne przygotowywanie posiłków, bez nadmiernego przechylania się czy zbytniego obciążania kręgosłupa.

 

  • Na wysokość szafek wiszących wpływa wzrost i postura użytkowników. Umieszcza się je zazwyczaj na wysokości 40-60 cm od blatu. To pozwala na swobodny dostęp do przechowywanych przedmiotów bez konieczności sięgania lub wchodzenia na palce.

 

  • Jeśli mamy szafki wiszące sięgające do sufitu, warto zadbać o wygodne otwieranie i zamykanie ich drzwi. Tutaj wysokość od sufitu jest kluczowa. Standardowo 5-10 cm to optymalne odstępy.

Szerokość szafek kuchennych — Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Wielkość kuchni może znacząco się różnić, dlatego tak ważne jest dostosowanie szerokości szafek do dostępnej przestrzeni.

  • Standardowa szerokość szafek dolnych to 60 cm, ale można również znaleźć szafki o innej szerokości.
  • Szerokość szafek wiszących — tutaj również dominuje szerokość 60 cm jako najpopularniejsza opcja. Podobnie jednak jak w przypadku szafek dolnych, dostępne są różne rozmiary.
  • Narożniki to miejsce, które często jest marnowane i trudno dostępne. Istnieją jednak szafki o specjalnych mechanizmach, które ułatwiają dostęp do ich zawartości, maksymalnie wykorzystując przestrzeń.

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, która jest ergonomiczna i praktyczna. Pamiętajmy, że odpowiednia wysokość i szerokość szafek to gwarancja komfortu użytkowania oraz efektywnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Przed dokonaniem wyboru szafek kuchennych warto zwrócić się do profesjonalnego projektanta wnętrz lub specjalisty z branży. Pomoże on przy wyborze rozwiązania idealnie dopasowanego do naszych potrzeb.
Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny! Jeśli macie pytania lub uwagi, śmiało dzielcie się nimi w komentarzach poniżej. Dziękujemy za lekturę i do zobaczenia w kolejnych wpisach na stronie belini.pl!

Ofertę naszych szafek kuchennych znajdziecie tutaj:

https://belini.pl/produkty/meble-kuchenne/szafki-kuchenne-2/